Dla podkreślenia polskiej kultury i tożsamości narodowej, w przeddzień obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 19 października przez całe niemalże stare miasto w Krakowie przeszedł barwny korowód uczniów przybyłych na „Widowisko Dumy i Radości” organizowane przez Małopolskie Kuratorium Oświaty. Każda z przybyłych szkół strojem bądź wizerunkiem nawiązywać maiła do wartości związanych z własnym regionem i barwną, polską tradycją. Nie brakowało rekonstrukcji powstańczych kosynierów, legionistów Henryka Dąbrowskiego, tradycyjnych strojów krakowskich jak i całych kolumn pięknie prezentujących się uczniów szkół mundurowych. Nasza szkolna, zgłobicka delegacja przedstawiała średniowieczny dwór Spycimira Leliwity – fundatora Tarnowa, przy czym swoim zaangażowanym w rekonstrukcję podejściem i entuzjazmem wzbudziła niemałe zainteresowanie innych grup, które chętnie wykonywały sobie z nami pamiątkowe zdjęcia. Podczas wycieczki na krakowskie uroczystości nie brakowało przygód, a cała, średniowieczna wyprawa ze szkoły w Zgłobicach opatrzona była średniowiecznymi pieśniami, zawołaniami i marszowym rytmem skrzętnie wybijanym przez naszego szkolnego dobosza.

Opiekunami wycieczki byli Katarzyna Cygan i Łukasz Wójcik