9 listopada 2018r. społeczność naszej szkoły uczciła 100-lecie odzyskania niepodległości w bardzo uroczysty sposób. Dzień ten rozpoczęliśmy od obejrzenia bardzo wzruszającego spektaklu przygotowanego przez Teatralny Plac Zabaw, czyli zespół rodziców i uczniów naszej szkoły pt. „Nasz patron - Krzysztof Kamil Baczyński”. Następnie zostały zaprezentowane pieśni  i piosenki patriotyczne z czasów I wojny światowej przygotowane przez uczestników Festiwalu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Rodzina dla Niepodległej”. Oto lista laureatów:

• I miejsce w kategorii „Duet matki z córką” – Katarzyna Rąpała i Klaudia Rąpała z Tarnowa

• I miejsce w kategorii „Duet taty i córki” – Jan Żydowski i Gabriela Żydowska z Zawady

• I miejsce w kategorii „Śpiewające siostry” – Wiktoria Szczupak i Milena Szczupak ze Zgłobic

• I miejsce w kategorii „Śpiew międzypokoleniowy” – Jan Kozioł, Marlena Kozioł i Martyna Kozioł z Jodłówki Wałki

• I miejsce w kategorii „Śpiewające rodzeństwo” – Karolina Krakowska i Karol Krakowski ze Zgłobic

• I miejsce w kategorii „Śpiewający tercet rodzinny” – Karolina Smosna, Weronika Smosna, Alicja Smosna z  Koszyc Wielkich

Jury w składzie: Pani Danuta Cicha, Pani Alina Chrzanowska i Pani Jagoda Florek oceniało występy pod kątem: interpretacji przygotowanych utworów oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Uczestnicy tego niezwykłego wydarzenia,  zorganizowanego przez Stowarzyszenie „U Baczyńskiego”, poprzez śpiew utworów patriotycznych, złożyli hołd „tym wszystkim, którzy w latach zmagań o wolną i niepodległą Polskę dali świadectwo swej miłości do Ojczyzny”(cytat pochodzi z uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej o ustanowienie roku 2018 – Rokiem Niepodległej Polski).  Po ogłoszeniu werdyktu i wręczeniu laureatom: statuetek, medali oraz pamiątek, wszyscy posili się polską zupą pomidorową, a także „Zgłobickim Ciastem Festiwalowym” serwowanym przez wolontariuszy.

Punktualnie o godzinie 11:11 zgromadzeni na uroczystości: goście, rodzice, nauczyciele i uczniowie odśpiewali cztery zwrotki hymnu państwowego, w ramach akcji „Rekord dla Niepodległej”.

Uczestnicy tego wydarzenia byli zadowoleni z takiej formy obchodu Święta Narodowego i obiecali, że zjawią się na kolejnych festiwalu, podczas którego rodziny mogą dzielić się swoją pasją do śpiewania utworów patriotycznych, przekazując właściwe wzorce młodym pokoleniom. Bo jak powiedział Jan Paweł II: „Rodzina Bogiem silna - staje się silą człowieka i całego narodu”.

Więcej zdjęć w galerii - zobacz

E. Dziedzic-Florek