Ks. Zbigniew Kras

Ks. Zbigniew Kras – obecny kapelan Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pochodzi ze Zgłobic. Święcenia kapłańskiej przyjął dn. 25 maja 1986 roku. Swoje pierwsze kroki w kapłaństwie stawiał jako wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach (1986 – 1991). Następnie pracował w parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu (1991 – 1992), parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie (1992 – 1994) oraz parafii św. Maksymiliana Kolbego w  Tarnowie (1994 – 1999).
 W roku 1999 został mianowany administratorem, a rok później proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. W trakcie swojego probostwa sprawował m.in. opiekę nad zabytkowym kościołem pw. św. Leonarda wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 Ks. Zbigniew Kras jest laureatem Nagrody im. Mariana Korneckiego, przyznanej mu w 2003 r. przez Marszałka Województwa Małopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski oraz ich promocji. W 2004 roku otrzymał także Złotą Odznakę Ministra Kultury i Sztuki za opiekę nad zabytkami. W 2007 roku został odznaczony przez Biskupa tarnowskiego godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W pełnieniu powierzonych obowiązków ks. Zbigniew Kras odznacza się gorliwością oraz sumiennością, a także dobrym zmysłem organizacyjnym.