^Powrót na górę

logo

 Ks. Zbigniew Kras – obecny kapelan Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Pochodzi ze Zgłobic. Święcenia kapłańskiej przyjął dn. 25 maja 1986 roku. Swoje pierwsze kroki w kapłaństwie stawiał jako wikariusz w parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Gorlicach (1986 – 1991). Następnie pracował w parafii pw. Bożego Ciała w Bieczu (1991 – 1992), parafii Chrystusa Dobrego Pasterza w Tarnowie (1992 – 1994) oraz parafii św. Maksymiliana Kolbego w  Tarnowie (1994 – 1999).
 W roku 1999 został mianowany administratorem, a rok później proboszczem parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej. W trakcie swojego probostwa sprawował m.in. opiekę nad zabytkowym kościołem pw. św. Leonarda wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
 Ks. Zbigniew Kras jest laureatem Nagrody im. Mariana Korneckiego, przyznanej mu w 2003 r. przez Marszałka Województwa Małopolskiego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony zabytków architektury drewnianej Małopolski oraz ich promocji. W 2004 roku otrzymał także Złotą Odznakę Ministra Kultury i Sztuki za opiekę nad zabytkami. W 2007 roku został odznaczony przez Biskupa tarnowskiego godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Bochni. W pełnieniu powierzonych obowiązków ks. Zbigniew Kras odznacza się gorliwością oraz sumiennością, a także dobrym zmysłem organizacyjnym.


Urodziła się w Tuchowie, lecz od dziecka mieszkała w Zgłobicach. Ukończyła Szkołę Podstawową w Zgłobicach. Wraz ze szkołami dziennymi – podstawową, Gimnazjum
i Liceum pierwszym uczęszczała do Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego
w Tarnowie. Gra na skrzypcach, altówce i fortepianie. Interesowała się jednocześnie recytowaniem wierszy oraz podstawami aktorstwa, zdobywała nagrody podczas konkursów recytatorskich, brała udział w wystawianym w tarnowskim teatrze spektaklu „Najwyższy czas”. Ukończyła Dwuletnie Studium Aktorsko- Telewizyjne „SPOT” w Krakowie, dzięki któremu występowała na krakowskich scenach w spektaklach oraz z piosenką poetycką.
W 2005 roku zdobyła dyplom magistra sztuki na krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie altówki prof. Janusza Pisarskiego. Studia podyplomowe kontynuowała w Holandii oraz
w wiedeńskim Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Teatralnych w klasie prof. Johanessa Meissla. Założycielka, managerka i altowiolistka w kwartecie smyczkowym Airis Quartet, który działa od 2007 roku i ma na swoim koncie nagrody tj. II miejsce oraz Nagrodę Przyjaźni podczas Międzynarodowego Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie (2009,2010). Początkiem grudnia 2011 roku kwartet otrzymał Wyróżnienie na I Międzynarodowym Konkursie Kwartetów Smyczkowych w Radomiu. W kolejnych latach zdobywał wyróżnienia podczas konkursów w Polsce i za granicą. Wraz z zespołem studiowała w prestiżowej Europejskiej Akademii Muzyki Kameralnej. Kształciła się u najwybitniejszych profesorów i kwartetów smyczkowych na świecie m.in. Hatto Bayerle, Apollon Musagete Quartet, Kwartet Śląski, Fine Arts Quartet, Royal String Quartet, Peter Buck (Melos Quartet). Współpracuje
z licznymi kompozytorami m.in. z Krzysztofem Pendereckim oraz z twórcami młodego pokolenia wykonując z zespołem ich dzieła podczas festiwali w kraju i za granicą (Łukasz Pieprzyk, Krzysztof K. Janczak, Michał Papara).
Wraz z zespołem współpracuje z innymi artystami tj. klarnecista niemiecki Daniel Bollinger, z którym koncertuje w Niemczech, Amadrum Trio z którym rozpoczęła projekt DUOMO IGNITION występując np. podczas Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie. Nagrała muzykę do filmu polsko- francuskiej produkcji „Śladami Marie Curie – Skłodowskiej” w reż. Krzysztofa Rogulskiego. Na stałe współpracuje z tarnowskim chórem katedralnym Puelle Orantes koncertując w całej Polsce. Nagrała liczne płyty dla Akademii Muzycznej, chóru katedralnego oraz Daddy’s Cach bluesową płytę w Miami (USA). Koncertuje z licznymi orkiestrami m.in. w Filharmonii Krakowskiej, Gorzowskiej, Capelli Cracoviensis, Orkiestrą Akademii Beethovenowskej, NOSPR-em w Katowicach, Tarnowską Orkiestrą Kameralną, Przemyską Orkeistrą Kameralną.

Witold Kawecki CSsR -  profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w zakresie teologii kultury, kierownik Zakładu Teologii Ewangelizacji Medialnej (2002-2005), twórca specjalności teologii kultury, organizator i dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze UKSW (2009-213), współorganizator specjalności komunikacji medialno-kulturowej na kierunku dziennikarstwo, kierownik katedry Dialogu Wiary z Kulturą; Wykładowca Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa oraz Instytutu Socjologii UKSW (2002-2005), WSD Redemptorystów w Tuchowie i WSD Kapucynów w Krakowie (1999-2002); w latach 1997-1999 Viceprowincjał redemptorystów, 1997-2002 redaktor naczelny Homo Dei oraz dyrektor wydawnictwa Homo Dei w Krakowie, współzałożyciel grupy wydawniczej ORDO; współzałożyciel pisma naukowego Kultura-Media-Teologia, rekolekcjonista w Polsce i za granicą (180 prac). Autor 25 książek i kilkuset tekstów pisanych. Tłumacz z francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego. Uczestnik kilkuset programów radiowo-telewizyjnych. Współpracownik Polskiego Radia i Telewizji Polskiej.Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, Stowarzyszenia Teologów Moralistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego, Komitetu Naukowego czasopisma Kultura-Media-Teologia, Międzynarodowej Rady Serii Europa XXI wieku.Wyróżniony Feniksem w kategorii ‘nauki kościelne’ za pracę Kościół i kultura w dialogu. Zajmuje się teologią kultury, teologią piękna, etyką i teologią mediów, kulturą polityczną i katolicką nauką społeczną. Adres: email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Zaproponuj naszego byłego ucznia do zakładki "Wybitni absolwenci".

Propozycje należy wysyłać na e-mail szkoły lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  .

Dziękujemy za propozycje.

Admin

Przedstawiamy zdjęcia dzieci z klas I-III, które brały udział w programie Żółty Talerz w naszej szkole.

Zdjęcia do zobaczenia w galerii - kliknij

Program "Żółty talerz" w naszej szkole

Podsumowanie programu

Stowarzyszenie "U Baczyńskiego"

Odwiedzili nas

1325903
Dzisiaj693
Wszystkich odwiedzin1325903
Teraz ogląda nas 20

BIP - Szkoła Zgłobice

Copyrigcht © 2013 Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach