^Powrót na górę

logo

 
 Lekcje języka polskiego można przeprowadzić w rożnych miejscach i z zastosowaniem nowych rozwiązań, co zawsze spotyka się z dużym zainteresowaniem i przychylnością dzieci. Z odejściem od szkolnej ławki eksperymentowałam już wielokrotnie. Były lekcje o Tarnowie na korytarzu szkolnym przy gazetce ściennej, recytacje wierszy w wybranym przez ucznia miejscu (na ławce i pod nią, na oknie i w kącie klasy, z fotela nauczyciela i  z korytarza przy uchylonych drzwiach). Okazało się, że takie formy deklamacji utworów poetyckich nabierają nowych walorów artystycznych. Uczniowie zapominają o stresie, nabierają pewności siebie, a ich wystąpienia maja czasami formę monodramu. Nie ma nudy - jest nauka i zabawa. Przy okazji odkryliśmy ciekawe zjawisko akustyczne - wzmocnienia dźwięku (efekt mikrofonu) podczas recytacji z korytarza przy uchylonych drzwiach.
     Często opuszczamy ławki i lekcje toczą się  na środku klasy - gdy np. uczniowie porządkują zdarzenia w formie historyjki obrazkowej. Jest ruch, zabawa, myślenie i współdziałanie, aby wszystko do siebie pasowało.
     Innym przykładem jest lekcja w terenie, którą przygotowałam z okazji Dnia Otwartej Klasy. Uczniowie na łonie natury, wokół szkoły poszukiwali materiału do zilustrowania wylosowanych wcześniej cytatów, powiedzeń sławnych ludzi- tematycznie związanych z przyrodą. Do cytatów należało wykonać telefonem pasujące zdjęcie. Tak więc najpierw myślenie w grupie, analiza i interpretacja słów, następnie poszukiwanie okazów przyrody i zabawa w fotografów. Potem - już w klasie- prezentacje, uzasadnianie, argumentowanie, wyjaśnianie, na końcu porównywanie pracy grup i poszukiwanie ciekawych pomysłów.
       Po takich lekcjach zadowolenie obustronne- moje, bo pełna realizacja celów i aktywizacja uczniów, stawianie ich w nowych rolach, dzieci - bo lekcja inna, ciekawa.
 
Elżbieta Szczerba
 

Przedstawiamy zdjęcia dzieci z klas I-III, które brały udział w programie Żółty Talerz w naszej szkole.

Zdjęcia do zobaczenia w galerii - kliknij

Program "Żółty talerz" w naszej szkole

Podsumowanie programu

Stowarzyszenie "U Baczyńskiego"

Odwiedzili nas

1038348
Dzisiaj301
Wszystkich odwiedzin1038348
Teraz ogląda nas 37

BIP - Szkoła Zgłobice

Copyrigcht © 2013 Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach