^Powrót na górę

logo

 Klasowe przedstawienie "Spotkanie z H. Ch. Andersenem" - czyli o tym, jak uczynić lekcję ciekawą, a uczniowie mogą wzbogacać swoją  wiedzę, ucząc się od siebie nawzajem.
 
    Ciekawe lekcje języka polskiego odbyły się w kl. 4a i 4b. Przyjęły one formę klasowego przedstawienia o charakterze edukacyjnym pt.: "Spotkanie z Andersenem",  które umożliwiało przyswajanie wiedzy poprzez zabawę, działanie (aktywność) wszystkich uczniów (tak w sferze przygotowań do lekcji jak i jej realizacji), a przede wszystkim uczenie się od siebie nawzajem. Zgodnie z nowymi trendami w edukacji nauczyciel zszedł na drugi plan - podsunęłam uczniom tylko pomysł na lekcję, który został przyjęty i scenariusz przedstawienia. Uczniowie sami wybrali sobie role, projektowali kostiumy, dobierali rekwizyty, mogli je dopasować do swych możliwości, nie sugerowałam rozwiązań, a służyłam jedynie radą w razie wątpliwości. Tak więc przygotowanie przedstawienia zależało od fantazji uczniów, było to zgodne z mottem lekcji - słowami J.Brzechwy: "Nie lekceważcie fantazji. Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego". 
    Głównym celem lekcji było przybliżenie sylwetki H.Ch.Andersena oraz jego baśniowych bohaterów, zaciekawienie uczniów pięknymi utworami, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Sala lekcyjna w dniu przedstawienia zmieniła swój wygląd, stała się jednocześnie sceną i widownią, a uczniowie byli w danej chwili aktorami lub widzami. Uczeń w roli baśniopisarza opowiadał o swoim smutnym życiu, trudnej drodze do pisarstwa i sławy, a baśniowe postacie snuły opowieści o swych niezwykłych przygodach. Wystąpiły: dziewczynka z zapałkami, brzydkie kaczątko, które wyrosło na pięknego łabędzia, kominiarczyk i pastereczka, dzielny ołowiany żołnierzyk, Świniopas, maleńka Calineczka, księżniczka, która nie wyspała się z powodu maleńkiego ziarnka grochu oraz zła Królowa Śniegu. Niektórzy uczniowie recytowali wiersze poświęcone Andersenowi lub baśniom.        Występom towarzyszyły duże emocje - wszyscy uczniowie z zaangażowaniem  wcielili się w swoje role, podziwiali pomysłowe kostiumy i rekwizyty przygotowane przez innych. Po występach uczniowie skorzystali z wystawki (na tablicy) dodatkowych materiałów - tekstów informacyjnych i ilustracyjnych, które pozwoliły poszerzyć wiedzę na temat życia Andersena i jego oryginalnych zainteresowań (wycinanki), rozpoznawali baśniowe postaci lub odgadywali tytuły na podstawie ilustracji. Podczas oceny lekcji uczniowie jednogłośnie przyznali, że takich zajęć powinno być jak najwięcej.
Elżbieta Szczerba

Przedstawiamy zdjęcia dzieci z klas I-III, które brały udział w programie Żółty Talerz w naszej szkole.

Zdjęcia do zobaczenia w galerii - kliknij

Program "Żółty talerz" w naszej szkole

Podsumowanie programu

Stowarzyszenie "U Baczyńskiego"

Odwiedzili nas

1038347
Dzisiaj300
Wszystkich odwiedzin1038347
Teraz ogląda nas 31

BIP - Szkoła Zgłobice

Copyrigcht © 2013 Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach