Klasowe przedstawienie "Spotkanie z H. Ch. Andersenem" - czyli o tym, jak uczynić lekcję ciekawą, a uczniowie mogą wzbogacać swoją  wiedzę, ucząc się od siebie nawzajem.

Ciekawe lekcje języka polskiego odbyły się w kl. 4a i 4b. Przyjęły one formę klasowego przedstawienia o charakterze edukacyjnym pt.: "Spotkanie z Andersenem",  które umożliwiało przyswajanie wiedzy poprzez zabawę, działanie (aktywność) wszystkich uczniów (tak w sferze przygotowań do lekcji jak i jej realizacji), a przede wszystkim uczenie się od siebie nawzajem. Zgodnie z nowymi trendami w edukacji nauczyciel zszedł na drugi plan - podsunęłam uczniom tylko pomysł na lekcję, który został przyjęty i scenariusz przedstawienia. Uczniowie sami wybrali sobie role, projektowali kostiumy, dobierali rekwizyty, mogli je dopasować do swych możliwości, nie sugerowałam rozwiązań, a służyłam jedynie radą w razie wątpliwości. Tak więc przygotowanie przedstawienia zależało od fantazji uczniów, było to zgodne z mottem lekcji - słowami J.Brzechwy: "Nie lekceważcie fantazji. Bez fantazji nie może powstać nic wielkiego".
    Głównym celem lekcji było przybliżenie sylwetki H.Ch.Andersena oraz jego baśniowych bohaterów, zaciekawienie uczniów pięknymi utworami, rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Sala lekcyjna w dniu przedstawienia zmieniła swój wygląd, stała się jednocześnie sceną i widownią, a uczniowie byli w danej chwili aktorami lub widzami. Uczeń w roli baśniopisarza opowiadał o swoim smutnym życiu, trudnej drodze do pisarstwa i sławy, a baśniowe postacie snuły opowieści o swych niezwykłych przygodach. Wystąpiły: dziewczynka z zapałkami, brzydkie kaczątko, które wyrosło na pięknego łabędzia, kominiarczyk i pastereczka, dzielny ołowiany żołnierzyk, Świniopas, maleńka Calineczka, księżniczka, która nie wyspała się z powodu maleńkiego ziarnka grochu oraz zła Królowa Śniegu. Niektórzy uczniowie recytowali wiersze poświęcone Andersenowi lub baśniom.        Występom towarzyszyły duże emocje - wszyscy uczniowie z zaangażowaniem  wcielili się w swoje role, podziwiali pomysłowe kostiumy i rekwizyty przygotowane przez innych. Po występach uczniowie skorzystali z wystawki (na tablicy) dodatkowych materiałów - tekstów informacyjnych i ilustracyjnych, które pozwoliły poszerzyć wiedzę na temat życia Andersena i jego oryginalnych zainteresowań (wycinanki), rozpoznawali baśniowe postaci lub odgadywali tytuły na podstawie ilustracji. Podczas oceny lekcji uczniowie jednogłośnie przyznali, że takich zajęć powinno być jak najwięcej.
Elżbieta Szczerba