To możliwe! Pracujemy metodą projektu.

Projekt to lubiana przez moich uczniów metoda pracy na lekcjach j.polskiego. Daje im bowiem swobodę działania, wyzwala kreatywność, ujawnia zdolności, pozwala popisać się pomysłowością i wyobraźnią. Z powodzeniem wykorzystuję ją podczas pracy z wybranymi utworami literackimi -lekturami do przeczytania. W b.r.szkolnym  klasa 6a -zainteresowała się szczególnie "Bajkami robotów " S.Lema - toteż podsunęłam pomysł i temat projektu: "Cyberrobot - niezwykła maszyna", który został przyjęty z entuzjazmem. W fazie wstępnej uczniowie podzielili się na grupy, otrzymali karty pracy, zapoznali z celami, harmonogramem prac- zadaniami, sposobem prezentacji, zasadami oceniania. Wszyscy wcielili się w role konstruktorów i przez 3 tyg.(w tajemnicy przed innymi - jak to mieli w zwyczaju bohaterowie utworów Lema) budowali z różnych materiałów "cyberroboty" , przygotowywali prezentacje. Zgodnie z instrukcją musieli w sposób ciekawy zaprezentować siebie- jako konstruktorów oraz podać  informacje o maszynie ( nazwę robota, wymiary, tworzywo, funkcje, cechy intelektualne i emocjonalne, zastosowanie). Liczyła się  pomysłowość i oryginalność. Pozostawiłam uczniom pełną swobodę działania, udzielałam tylko niezbędnych porad podczas konsultacji. W dniu prezentacji zeszłam również na 2 plan i oddałam pałeczkę w ręce uczniów - pracownię i lekcję, którą mieli poprowadzić. I to był świetny pomysł! Byłam pod niezwykłym wrażeniem pomysłowości i kreatywności uczniów kl.6a. Sala zamieniła się w laboratorium - z plątaniną kabli, przewodów, baterii, lamp a przede wszystkim pomysłowych "cyberrobotów" o wyszukanych nazwach i niezwykłych umiejętnościach. Roboty świeciły, przemawiały - dzięki wygenerowanym tekstom (przy użyciu telefonów komórkowych). Uczniowie zadziwili mnie swoimi zdolnościami - przygotowanymi dialogami, scenkami, wręcz naukowymi prezentacjami. Dużych emocji dostarczyły wszystkim doświadczenia przygotowane przez jedną z grup. Czytelnik może podziwiać pomysłowość i wyobraźnię uczniów w fotorelacji.

Elżbieta Szczerba

Fotorelacja