„Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność.
Nie każ myśleć, lecz twórz warunki do myślenia.
Nie żądaj, lecz przekonuj.
Pozwól dziecku pytać i powoli rozwijaj jego umysł tak, aby samo chciało wiedzieć…”

Janusz Korczak

Poznawanie przyrody powinno być interesujące. Lepiej niż wykłady i definicje przemawiają do ucznia  doświadczenia i eksperymenty, w których może sam uczestniczyć, przeprowadzić obserwacje i formułować wnioski. Ponad 35 uczniów klas 4 - 6 naszej szkoły bierze udział w zajęciach innowacyjnych Akademia Przyrody. Pracują w trzech grupach wiekowych. Samodzielne eksperymentowanie przybliża im skomplikowany świat chemii, fizyki i biologii  pozwalając lepiej go zrozumieć. Uczniom nie brakuje pomysłów – inspiracją są często publikacje książkowe i internetowe. Eksperymenty i pokazy wykonywane pod okiem nauczyciela stają się bezpieczną i rozwijającą formą aktywności ucznia. Pozwalają się uczyć, bawić a ciekawie zademonstrowane są formą dzielenia się wiedzą z innymi.

Barbara Lech