^Powrót na górę

logo

 Uczniowie klasy 5a i 5b na lekcjach języka polskiego realizowali projekt związany tematycznie z mitem o słynnym Syzyfie. Postanowiliśmy przygotować rozprawę sadową. Na początku omówiliśmy cele, zadania, terminy konsultacji z nauczycielem, założenia organizacyjne dnia prezentacji (inscenizacji) oraz kryteria oceny realizacji zadań projektowych.
 Uczniowie zgłosili wiele własnych pomysłów i rozwiązań, mieli też pełną swobodę w wyborze roli, którą chcieli pełnić (sędziego, prokuratora i obrońcy, świadków obydwu stron, ławników, którzy byli greckimi bogami. Przez 2 tygodnie przygotowywali kostiumy, rekwizyty, a przede wszystkim przemówienia, gromadzili argumenty, dowody rzeczowe dotyczące  winy lub niewinności Syzyfa. Świadkowie współpracowali z prokuratorem i obrońcą, aby rozprawa przebiegła zgodnie z planem. W dniu prezentacji klasa zamieniła się w salę sądową, ja (jak to zwykle mam w zwyczaju podczas prezentacji) usunęłam się w cień i bacznie obserwowałam poczynania uczniów. A było co oglądać! Na sali pojawiła się cała gama bogów greckich - tych znanych i nowych, wykreowanych przez dzieci. Ponadto - biegli psychiatrzy, oskarżyciele posiłkowi, lekarze, poddani króla, którzy zeznawali w sprawie Syzyfa (te postacie pojawiły się i przygotowały zeznania bez mojej wiedzy -i za to duże brawa). Niestety czasami rozprawa wymykała się spod kontroli sędziego - dochodziło do burzliwych kłótni, wybuchów salw śmiechu, bowiem światło dzienne ujrzały nieznane dotąd fakty z życia władcy - np. nielegalny przemyt orzeszków ziemnych, okresy niepoczytalności władcy spowodowane nadmiernym spożywaniem wina czy ciemne interesy prowadzone przez Syzyfa z innymi bogami.

Gesty, miny, które można obserwować w fotorelacji świadczą o dużym zaangażowaniu emocjonalnym uczniów.
Dzień prezentacji - "Sąd nad Syzyfem" - dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń, a mi udowodnił, że w uczniach kryją się olbrzymie pokłady kreatywności, pomysłowości i różnych umiejętności, trzeba tylko umieć je wydobyć.
Kochani Uczniowie klas 5! Jeszcze raz Wam dziękuję za Wasz wkład w pracę nad projektem -piękne kostiumy,  rewelacyjne przemówienia i zeznania oraz wspaniałą znajomość słów z zakresu sądownictwa.
 
Elżbieta Szczerba

Przedstawiamy zdjęcia dzieci z klas I-III, które brały udział w programie Żółty Talerz w naszej szkole.

Zdjęcia do zobaczenia w galerii - kliknij

Program "Żółty talerz" w naszej szkole

Podsumowanie programu

Stowarzyszenie "U Baczyńskiego"

Odwiedzili nas

1038347
Dzisiaj300
Wszystkich odwiedzin1038347
Teraz ogląda nas 23

BIP - Szkoła Zgłobice

Copyrigcht © 2013 Publiczna Szkoła Podstawowa w Zgłobicach